NA SUSZĘ

mapa strony

opinie

KELPAK

Opinie ekspertów badających preparat Kelpak...

 

Dr Małgorzata Szczepanek UTP Bydgoszcz


W 2009 roku w Stacji Badawczej Wydziału Rolniczego przeprowadzono doświadczenia ścisłe, które miały na celu ocenę dawek i terminów aplikacji bioregulatora Kelpak na plonowanie roślin uprawnych, takich jak: pszenica jara, jęczmień jary, kukurydza, cebula i marchew.

W przypadku zbóż, po zastosowaniu dawki 2 l/ha w fazie 4-5 liści nastąpiło zwiększenie masy korzeni od 20 nawet do 50%, ilości ziaren w kłosie i wzrost plonu ziarna.

W przypadku kukurydzy Kelpak spowodował zwiększenie masy korzeni o kilkanaście procent, wzrost liczby ziaren w kolbie, MTZ, oraz przyrost plonu o 0,6 t/ha.

W cebuli stosowano Kelpak sekwencyjnie w odstępach dwutygodniowych. Stwierdzono przyrost masy systemu korzeniowego, indeksu zieloności liści i w konsekwencji wzrost plonu główek o ponad 13%. W uprawie marchwi Kelpak był stosowany wcześnie tj. w fazie 4 liścia następnie w zależności od schematu doświadczenia jednokrotnie lub dwukrotnie co 14 lub 28 dni. Efektem najlepszego rozwiązania był przyrost plonu z 65 do 80 t/ha.

Opinie plantatorów »